Szegedi Tudományegyetem Ahol tudás és szándék találkozik

SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ  --  Tanácsadás  --  GYIK







GYIK - Gyakran Ismételt Kérdések

Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket egy csokorba. Mindenképp hasznos olvasmány, mielőtt jelentkezel személyes, pszichológiai tanácsadásra.

G Y I K

(Gyakran Ismételt Kérdések)


Az egyéni, személyes pszichológiai tanácsadással kapcsolatos legtöbb félelem fals információkból és feltételezésekből tevődik össze. Reméljük, hogy a lenti kérdéssor segít tisztázni Benned több kérdést is, de ha maradt még kérdés szívesen válaszolunk a dcentrum@stud.u-szeged.hu e-mail címen.


Kik járhatnak Hozzátok tanácsadásra?

Mindenki, aki rendelkezik aktív SZTE hallgatói jogviszonnyal és tiszteletben tartja azokat a kereteket, amiket a tanácsadás folyamatáról meghatároztunk.


Miért kell megadnom a nevemet, EHA azonosítómat, elérhetőségeimet?

A név és az EHA azonosító az aktív jogviszony ellenőrzésében segít bennünket, az elérhetőségek pedig a kapcsolattartás miatt szükségesek.


Miért kell már a bejelentkezéskor beszélni a problémámról?

A célunk Veled együtt az, hogy a számodra lehető legjobb megoldást dolgozzuk ki, ehhez pedig elengedhetetlen a probléma pontos és világos tisztázása, a leghangsúlyosabb elemek feltérképezése. Ez Neked is segíthet a későbbiekben a tanácsadóval történő beszélgetésben.


Nálatok mit jelent a titoktartás?

A szakemberrel folytatott beszélgetéseidről senki sem kaphat információt, a megadott adataidat bizalmasan kezeljük, pályázatok elszámolásában, beszámolók, kutatások és statisztikák készítésénél dolgozunk velük, de ekkor sem jelennek meg a nevek. Minden kikerülő adat alkalmatlan konkrét hallgató beazonosítására.


Kik dolgoznak Nálatok?

Mentálhigiénikusok, pszichológusok, klinikai szakpszichológus, pszichiáterek, akik rendszeresen szupervízióban is részt vesznek.


Mennyibe kerül a tanácsadás?

Tanácsadásaink SZTE aktív jogviszonnyal rendelkező hallgatók számára ingyenesen elérhetőek, max. 5 alkalom erejéig.


Hányszor járhatok a szakemberhez?

Maximum 5 alkalom erejéig tud fogadni a tanácsadó. Legtöbbször heti ritmusban, fix idősávban, ritkább esetben kéthetente.


Mi történik az 5 alkalom után?

Az 5. alkalom során mindenképp összegzésre és lezárásra kerül sor, ha szükséges, javaslatot teszünk a továbbirányításra, ami lehet magánrendelés, csoportterápia, klinikai szakellátás stb.


Mi történik az egyes alkalmakon?

A tanácsadás négyszemközt zajlik és általában 45-50 perces beszélgetést jelent. A pontos módszereket a szakember alakítja ki az első beszélgetés alapján.


Általában mennyit kell várni szabad időpontra?

Ezt rengeteg minden befolyásolhatja (a probléma típusa, időpontokban rugalmasság, a bejelentkezés ideje stb.), de átlagban 2-3 hét várakozás jellemző.


Mik az időpontlemondás feltételei?

Ha legalább az alkalom előtt 2 nappal jelzed, hogy nem tudsz eljönni, akkor következmények nélkül le tudod mondani az időpontot és keresünk egy másikat. Ha 48 órán belül szólsz, akkor az adott alkalom elveszik, de még folytathatod a tanácsadást a következő héten. Ha jelzés nélkül nem jössz el, akkor lezárjuk a tanácsadásod és nem tudjuk folytatni a közös munkát.


Miért olyan fontos időben jelezni, ha mégsem tudok elmenni?

  • lehetőséged adsz más, régóta várakozó hallgatónak, hogy elkezdje a tanácsadását
  • megtiszteled vele a szakembered, aki így nem fog bejönni feleslegesen
  • megtiszteled vele a szervezőt, akinek így nem kell helyetted magyarázkodni a tanácsadódnak
  • lehetőséget adsz magadnak, hogy folytathasd a folyamatot és tovább dolgozhassunk


A „barátnőm szobatársa” ajánlotta konkrétan az egyik szakembereteket, járhatok Hozzá?

A szakember személye mindig a konkrét élethelyzetedben megfogalmazott nehézségektől függ, az ajánlásoknál sokkal jobban segíti munkánkat az őszinteséged.


Félek, hogy elsírom magam, így is elmerjek menni?

Minél őszintébb vagy, minél jobban belerakod az érzéseidet az egyes alkalmakba, annál hasznosabb lesz számodra a tanácsadás. Ha eljössz hozzánk, azzal megadod az esélyt magadnak, hogy változtass. Mindig van zsebkendő az asztalunkon.


A „barát/tesó/szobatárs” elkísér az első alkalomra, ott lehet velem?

Lehet támasz, bátoríthat, hogy keress szakembert, de minden beszélgetésünk négyszemközt zajlik, tehát Ő a folyosón fog várni Rád. A tanácsadás egyedül Rólad szól, Veled dolgozunk.


Már voltam nálatok, mehetek újra?

Ha legalább egy év eltelt az utolsó találkozás óta, akkor mérlegelést követően dönthetünk úgy, hogy ismételten fogadunk.


Vizsgaidőszakban miért nincs tanácsadás?

A tanácsadás egy olyan munka, amiben eredményt akkor tudunk elérni, ha felkészülten jössz el az alkalmakra, átgondolod időközben a Benned felmerült kérdéseket. Két találkozás között is sok odafigyelést, reflexiókat kíván meg a folyamat. A tapasztalat azt mutatja, hogy minderre a vizsgaidőszakban egyszerűen nincs ideje a hallgatóknak és megszaporodnak az időpontlemondások. Bejelentkezni a vizsgaidőszak alatt is lehetséges, de fontos tudnod, hogy a következő félévben tudunk csak fogadni.


Azonnal szeretnék beszélni valakivel, de nem vagytok elérhetők. Mit tehetek?

A Telefonos Lelki Elsősegély Szolgálat az alábbi telefonszámon, a nap 24 órájában, ingyenesen hívható, biztosan meghallgatnak: 116-123

Illetve az SZTE Pszichiátriai Klinika elérhetőségeit itt találod:

http://www.klinikaikozpont.u-szeged.hu/psych/gyogyframes.html